Татарстанда, Самар өлкәсендәге кебек, вакытны бер сәгатькә алга күчерергә тәкъдим итәләр / В Татарстане предложили перевести время на час вперед

6F56DDCB-2359-4CE8-9F88-FAFFB89F4FB5_w640_r1_s«Ачык Татарстан» мәйданчыгында урнаштырылган тәкъдим Татарстанда вакытны Мәскәү вакытыннан бер сәгатькә алга күчерергә өнди.

Тәкъдимдә Мәскәү вакытының тискәре яклары тасвирлана. Алар арасында электр энергиясенең күбрәк кулланылуы, кышын кояшлы сәгатьләренең эш вакытына аз туры килүе. Җәй көне исә кояш иртәнге сәгать 3тә чыга. Бу вакытта таң атуның кемгә файдасы бар, диелгән.

Татарстан, Самар өлкәсе кебек, вакытны бер сәгатькә алга күчергән очракта исә электр энергиясе сакчыл рәвештә кулланылачак, халык сәламәтлегенә зыян азрак, ә көн яктысы сәгатьләре күбрәк булачак, диелгән.

* * *

Время на час вперед предложили перевести в Татарстане, сообщает пресс-служба минсвязи РТ.

На площадке «Открытый Татарстан» в сервисе обсуждений «Народная экспертиза» размещена ссылка на федеральный интернет-ресурс «Российская общественная инициатива». На нем размещено голосование за изменение часового пояса Республики Татарстан на часовой пояс Самарской области (МСК+1).

«Переход Республики Татарстан на часовой пояс Самары МСК+1 позволит более полно использовать светлое время суток, снизить потребление электроэнергии, повысить безопасность жизнедеятельности населения», — говорится на сайте.

Просмотров: 1954

2 комментариев

  1. Казан вакытын бер елны күчереп карадыгыз бит инде, яңадан Мәскәү вакытына кайттыгыз. Димәк сезгә шулай уңайлырак.

  2. В Астрахани это актуальная тема. Наша областная дума уже направила законопроект в Москву о переводе Астраханской области на +1 час от Москвы, но его пока бракуют. Летом было вообще тяжко- рассвет в 3 утра, и закат в 19:30. А сейчас так уже вообще в 18:00 темно, зато рассвет в 5 утра. Очень неудобно. Интересно, что в 60 км от Астрахани граница с Казахстаном, а у них время +2 от московского. Казахи к нам летом приезжали и офигевали от времени суток